پورتال شهر مجازی کاشان

خواص لیمو ترش

خواص لیمو ترش


میوه اى سرشار از ویتامین و دوست سلامت بخش پیر و جوان
اصل لیمو ترش از هندوستان بوده است که از آن کشور به سایر نقاط عالم رفته و کشت شده است ؛ شمال و جنوب ایران درختان لیموى ترش زیادى به بار مى نشیند و محصول آن به بازار مى آید و در دسترس همه قرار مى گیرد. یک نوع لیموى کوچک که از جنوب ایران مى آید در کشورهاى دیگر کمیاب است و یا اصلا مثل آن پیدا نمى شود.
در اروپا، کشورهاى ساحل مدیترانه مثل یونان : ایتالیا، اسپانیا داراى لیموى خوبى است که وزن آن زیاد و آب آن فراوان است . لیموى پرتقال هم معروفیت دارد. از پوست لیمو با فشار اسانسى مى گیرند که عطر مخصوصى دارد. لیموى سبز و نرسیده بیش از لیموى زرد و رسیده اسانس ‍ دارد.
معمولا براى یک کیلوگرم اسانس لیمو باید پوست سه هزار لیمو را فشار داد و اسانس آن را گرفت .
طبق آخرین تجزیه هاى علمى لیمو سى درصد آب دارد که شش تا هشت درصد آن اسید سیتریک (جوهر لیمو)، آسید مالیک ، سیترات دوشو و سیترات دوپتاس مى باشد.
لیمو، قند مخصوصى دارد که داراى گلوکوز، فروکتوز و ساکاروز مى باشد.
املاح معدنى لیمو عبارتند از: کلسیم ، آهن ، سیلیس ، فسفر، منگنز، مس . بعلاوه لیمو داراى سقز، موسلاژ و آلبومین هم مى باشد.
ویتامین هاى لیمو عبارتند از ویتامین ب (ب ۱، ب ۲، ب ۳) هم چنین ویتامین ((آ)) ((ث )) و ((پ پ )).
ویتامین هاى ب لیمو در تغذیه اثر مهمى مخصوصا در تعادل عصبى دارد.
پرو ویتامین (آ) که به نام کاروتن خوانده مى شود و در پوست آن جمع شده است خود ویتامین ((آ))ى لیمو در گوشت و آب تازه آن وجود دارد. بطورى که مى دانید ویتامین ((آ)) اهمیت زیادى در پدیده هاى رشد و حفظ جوانى سلولهاى پوست دارد.
ویتامین ث لیمو که مقدار آن در صد گرم لیمو از چهل تا پنجاه میلى گرم است اهمیت زیادى در حفظ تاءمین سلامت و نشاط بدن ما دارد همچنین تاءثیر زیادى در غده هاى داخلى بدن دارد.
ویتامین هاى پ پ لیمو حامل حفظ عروق و شریانهاى بدن هستند. اسانس ‍ لیمو داراى نود و پنج درصد ترپن ها مى باشد، که عبارت است از پى نن ، لیمونن ، فلاندرن ، کامفن ، لیانول و کامفر.

مصارف مختلف لیمو
۱- آب لیموى ترش را با آب و شکر یا قند مخلوط مى کنند و از آن شربت لیمو درست مى کنند که مقوى است و براى کسانى که تب دارند یا حالت دل به هم خوردگى دارند و یا مبتلا به خونریزى هستند مفید است . ترتیب ، تهیه آن این است که نصف لیموى تازه را باید به صورت برشهاى نازک در آورده و در نصف لیوان آب قند ریخت و نوشید.
۲- کسانى که مى خواهند رژیم آب لیمو بگیرند باید یک یا دو یا ده روز هر روز دوازده لیمو را مصرف کنند و بعد مقدار آن را کم کرده و به یک یا دو لیوان برسانند و آن را چهار یا پنج هفته ادامه دهند ولى توجه کنند که لیمو کاملا رسیده باشد.
۳- براى دفع کرم و اینکه لیمو را به جاى دواى کرم بکار ببرید باید یک لیمو را با پوست و گوشت و هسته له کنید دو ساعت آن را در آبى که مقدارى عسل دارد بخیسانید و بعد آن را بفشارید و با فشار شیره آن را بکشید و وقتى مى خواهید بخوابید بنوشید.
دمکرده لیموى کامل یعنى پوست و گوشت و هسته آن باید له شود و در آب جوش دم شود و مصرف گردد. مصرف دمکرده لیمو براى دفع کرم روده مفید است . ۴- کسانى که کرمک دارند ساده ترین و طبیعى ترین معالجه این است که هسته لیمو را بسایند با عسل مخلوط کنند و صبح ناشتا بخورند.
۵- کسانى که کبدشان کار نمى کند باید شب سه لیمو را قطعه قطعه کنند و آب جوش روى آن بریزند و بگذارند تا صبح بماند و صبح آب آن را ناشتا بنوشند.
۶- کسانى که چاق هستند و مى خواهند وزن خود را کم کنند باید دسر گل بابونه را با یک لیمو قاچ قاچ کنند و در یک لیوان روى آن آب جوش بریزند و بگذارند دم بکشد صبح که شد آن را صاف کنند و ناشتا بنوشند.
دمکرده لیمو با گل بابونه براى دفع بلعیدن هوا که به فرانسه آن را (آئروفاژى ) مى گویند مفید است .
اسانس لیمو را به مقدار پنج تا ده قطره روى یک حبه قند و یا به عنوان شربت مصرف مى کنند.

مصارف خارجى لیمو
۱- وقتى به زکام مغزى مبتلا شدید و یا سینوزیت داشتید چند قطره آب لیمو را در سوراخهاى بینى بچکانید و هر روز چند بار این کار را تکرار کنید.
۲- وقتى مبتلا به خونریزى دماغ شدید یک تامپون از پنبه را در آب لیمو بخیسانید و در سوراخهاى بینى خود بگذارید.
۳- براى معالجه بیمارى برفک دهان باید آب لیمو را با هل و آب مخلوط کنید و هر بار چند بار دهان را با آن بشویید.
۴- وقتى مبتلا به آنژین شدید آب لیمو را بگیرید و در یک لیوان آب نیم گرم بریزید و با آن غرغره کنید.
۵- وقتى مبتلا به بلفاریت شدید یک یا دو قطره آب لیمو را در چشم بچکانید چشم را به شدت خواهد سوزانید ولى باید مقاومت بکنید و از سوزش آن ناراحت نشوید.
۶- وقتى درد میگرن شروع شد باید خود لیمو را به پیشانى گذاشت یا برشهاى لیمو را در دو طرف شقیقه جا داد.
۷- اگر زخمهاى جلدى داشتید آب لیمو را روى آن بمالید.
۸- وقتى گوش شما صدا کرد و سوت زد چند قطره آب لیمو را در گوش ‍ خود بچکانید.
۹- اگر ناخنهاى شما شکننده شده است و زود مى شکند باید شب و صبح مدت یک هفته آب لیمو را به آن بمالید و ماساژ دهید.
۱۰- اگر پوست شما چرب است مقدارى پنبه را در آب لیمو بزنید و به صورت خود بمالید و بیست دقیقه بگذارید به همان حال بماند و بعد کرم یا پودر مخصوص صورت را بمالید.
۱۱- براى معالجه جوشهاى قرمز صورت باید آب لیمو را که کمى نمک به آن اضافه شده و به صورت محلول در آمده به صورت خود بمالید.
۱۲- براى برطرف کردن چین و چروک پوست باید محلول شستشوى صورت را دو بار در هفته از آب لیمو ترتیب دهید، محلول شستشوى صورت با آب لیمو برق و لطافت خاصى به چهره مى بخشد.
۱۳- براى این که همیشه دستهاى نرمى داشته باشید آب لیمو را با گلیسرین و اودکلن به اندازه مساوى مخلوط کنید و این مخلوط را به دستهاى خود بمالید.
۱۴- براى این که دندانهاى سفیدى داشته باشید هفته اى یک بار با آب لیمو دندانهاى خود را مسواک کنید.
۱۵- اگر پاهاى شما خسته و حساس شده است با دمکرده تیول آن را بشویید و حمام دهید و بعد با آب لیمو آن را مالش دهید.

با لیمو چه کارهایى مى توان کرد؟
۱- وقتى چرم سیاه و کثیف شده است و شما مى خواهید آن را پاک کنید یک لیمو را دو نیمه کنید نیمى از آن را با نمک درشت روى چرم بمالید تا پاک و براق شود.
۲- براى این که چیزهایى که با نقره ساخته شده است پاک کنید باید یک برش لیمو را به آن بمالید و بعد با آب داغ بشویید و با پوست آهو آن را خشک کنید.
۳- براى اینکه سنگهاى مرمر سفید بخارى را پاک کنید نصف لیمو را روى آن بمالید و مخصوصا در جایى که خال و لکه افتاده است زیادتر بمالید و بعد با پارچه اى که کمى روغن مایع به آن مالیده است بکشید و پاک کنید.
۴- اگر لکه سیاهى روى پارچه سفید افتاده است که مى خواهد آن را زایل کند باید دو برش لیمو را در پارچه اى بگذارید و آن پارچه را روى آن لکه بگذارید و اطوى داغ روى آن بگذارید تا لکه از بین برود، گاهى لازم است چند بار این کار تکرار شود.
۵- براى این که دستشویى خود را پاک کنید و خالها را از بین ببرید باید آب لیمو که با نمک مخلوط شده است با پارچه اى به آن بمالید.
۶- لکه هایى که از سبزیها و یا میوه ها و یا مرکب و جوهر روى انگشتان مى ماند با آب لیمو پاک مى شود.
۷- براى اینکه بید را دفع کنید باید کیسه هایى را در قفسه هاى لباس خود آویزان کنید که محتوى پوست خشک لیمو باشد.
همچنین براى اینکه مورچه ها را دفع کنید باید یک لیموى گندیده را در جایى که مورچه ها هجوم آورده اند بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *