پورتال شهر مجازی کاشان

بزرگان کاشان

زندگی نامه سید محمد یثربی

زندگی نامه سید محمد یثربی

بزرگان کاشان
حضرت آیت الله حاج میر سید محمد یثربی-ادام الله ظله العالی- از علمای ربانی وفقیهی بزرگوار از تبار فقهای نگاهبان حریم اعتقادات شیعی هستند.ایشان در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی در شهر مقدس قم(مهد علم وفقاهت واجتهاد ،شهر خون قیام،شهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه-سلام الله علیها-) در بیت فقه وفقاهت چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارشان حضرت آیت الله آقای حاج سید مهدی یثربی-قدس سره- ووالده گرامشان خانم حاجیه زهرا آل آقا(فرزند مرحوم آیت الله حاج آقا عبداااه آل آقا ونواده مرحوم آیت الله آقای حاج آقا بزرگ ساوجی از اعلام مدرسین حوزه تهران در قرن گذشته و اوایل قرن معاصر،حفیده بیت علامه مجدد وحید بهبهانی-رضوان الله تعالی علیه-)می باشد. (بیشتر…)
یثربی(۱۲۸۲‌-۱۳۴۷‌ق.)، آیت‌الله حاج‌محمد رضا [ عالم، فقیه، مدرس ]

یثربی(۱۲۸۲‌-۱۳۴۷‌ق.)، آیت‌الله حاج‌محمد رضا [ عالم، فقیه، مدرس ]

بزرگان کاشان
عالمی فقیه از شاگردان میرزا بزرگ شیرازی در سال ۱۳۱۶خ به کاشان مراجعت و در پشت مشهد اقامت نموده و در مسجد حبیب بن موسی به خدمات دینی پرداخته تا سال ۱۳۵۰خ که وفات نموده است.
یثربی، آیت‌الله سید مهدی [ عالم ]

یثربی، آیت‌الله سید مهدی [ عالم ]

بزرگان کاشان
آیت‌الله سید مهدی یثربی (ز. ۱۳۰۳ خ.) زیر نظر برادر بلند‌مرتبه‌اش آیت‌الله العظما آقا میرسید علی یثربی پرورش پیدا کرد. در علوم دینی در کاشان و در حوزه علمیه قم تحصیل کرد و پس از درگذشت برادر به کاشان بازگشت و به تبلیغ دین مبین، تاسیس حوزه، احداث مساجد و حسینیه‌ها، و دانشگاه پرداخت و سال ها امام جمعه کاشان و نماینده مردم استان اصفهان در مجلس خبرگان رهبری بود. آیت‌الله یثربی در هفتم مهر ماه ۱۳۸۵ درگذشت.
یثربی، آیت‌الله العظمی میرسیدعلی [ عالم ]

یثربی، آیت‌الله العظمی میرسیدعلی [ عالم ]

بزرگان کاشان
آیت‌الله‌العظمی آقا میرسیدعلی یثربی (ز. ۱۳۱۱ق.) پس از گذراندن مراحل مقدماتی و سطوح، برای تحصیل راهی نجف‌اشرف شد. پس از هفت سال، به ایران بازگشت و برای تدریس در حوزه علمیه در قم ساکن شد و در رشد حوزه نوپای قم و انتقال علم از حوزه کهن‌سال نجف به حوزه قم نقش اساسی ایفا کرد. حضرت امام خمینی (ره) و آیت الله العظمی مرعشی نجفی از شاگردان ایشان بودند. آیت‌الله یثربی در کاشان نیز فعالیت علمی و تدریس را ادامه داد و در رفع نیازهای دینی و دنیوی مردم کوشید. او در پنج رجب ۱۳۷۹ ق. (۱۳ دی ماه ۱۳۳۸خ.) درگذشت.
همایون‌فرخ(۱۲۶۲‌-۱۳۳۸‌ق.)، عبدالرحیم [ استاد‌ دانشگاه، نویسنده، مترجم ]

همایون‌فرخ(۱۲۶۲‌-۱۳۳۸‌ق.)، عبدالرحیم [ استاد‌ دانشگاه، نویسنده، مترجم ]

بزرگان کاشان
عبدالرحیم همایون فرخ فرزند حاج محمد حسین غفاری و نوه فرخ خان امین الدوله در سال ۱۲۵۳خ در کاشان به دنیا آمد. مادرش فرخنده از خاندان شیبانی بود. عبدالرحیم در کودکی پدر خود را از دست داد و سرپرستی او را دایی مادرش میرزا علی محمد خان شیبانی (مجیرالدوله ) به عهده گرفت. همایون فرخ پس از تحصیلات مقدماتی در کاشان، زبان و ادبیات فارسی و عربی را از محضر علامه محمد قزوینی و زبان انگلیسی را در مدرسه دارالفنون به اتمام رسانید و در سال ۱۳۱۷خ به عضویت فرهنگستان ایران درآمد. وی در۱۳۳۸خ در تهران درگذشت. از آثار اوست : دستور جامع زبان فارسی ( برنده جایزه بهترین کتاب سال ۱۳۳۷خ)، منظومه تاکستان، سفرنامه بختیاری، نمایشنامه عمرولیث، آیین نگارش، فرهنگ لغات انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی و...

هلال کاشی، میرزا ابوطالب [ هلال ]

بزرگان کاشان
میرزا ابوطالب کاشانی، فرزند حاجی سیّد محمّدباقر تهرانی، متخلّص به هلال، شاعر قرن سیزدهم هجری و از سادات عظیم‏‌الشان و فضلای اهل کاشان است. وی پس از تحصیل مقدماتی، به تکمیل علوم و فضایل خویش در رشته‏‌های مختلف پرداخته، از انواع علوم بهره‏ای بسزا می‏‌یابد. هلال، شاعری شیعه و ارادتمند به خاندان عصمت و طهارت است. صاحب حدیقهالشعراء، ضمن اشاره به سیادت «هلال»، چنین می‏‌گوید: «از انواع علوم بهره‏ای به کمال داشته و طلاب هر قسم، از خدمتش استفاضه می‏کرده‏‌اند. هلال، از شاعری و سخندانی بهره کامل و در سرودن شعر، طبعی روان دارد. تسلط او بر الفاظ باعث شده کلمات را فخیم و فاخر انتخاب کند و در نشاندن هر کلمه به جای خود، توانایی‌اش را ظاهر سازد. اشعارش استادانه و دارای بلاغت است. نثرش هم که دیباچه، نمونه آن است، فصیح و روان و نشانه فضل اوست. او خود را «شیرازهبند دفتر حیرانی و ترانه‏‌سنج نغمه بی‏‌سامانی و ق

وفا‌کاشانی (نظام)(1266‌-1342‌ق.)، نظام [ شاعر ]

بزرگان کاشان
به سال 1266خ در آران دیده به جهان گشود و تحصیلات خود را در کاشان به پایان رسانید. وی به هنگام جوانی در نهضت های آزادیخواهی آن زمان شرکت می کرد و سری پر شور از عشق به میهن داشت. تحصیلات خود را در علوم ادبی ادامه داد و چندی هم به به آموختن پزشکی و فلسفه پرداخت و سال ها در آموزشگاه های دولتی زبان و ادب فارسی تدریس می کرد. آثار منظوم و منثور بسیاری از وی باقی است، از آن جمله یادگار سفر اروپا شامل دیدنی ها و نامه های دوستانه ، مثنوی حبیب و رباب شامل نظم و نثر و نمایشنامه های ستاره وفروع ، فرزانه وفروز، بهرام وناهید و منظومه های پیروزی دل و گذشته ها. وی در شعر نظام تخلص می کرد. کلیات اشعارش نزدیک پانزده هزار بیت است. نظام وفا در سال 1343خ وفات یافت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

وصاف بیدگلی( د 1330 ق.)، ملا محمد رضا ابن جعفر [ شاعر و طبیب ]

بزرگان کاشان
از شعرا و اطبای معروف قرن13و14ق. است. طبع آزمایی  وی در دربار ناصرالدین شاه و تسلیم شدن شعرایی چون میرزا ابراهیم مشتری خراسانی و مایل افشار تهرانی در برابر وصاف معروف است. بیدگلی در سرودن بحر طویل تبحر داشت و بحر طویل سروده او درباره حضرت ابوالفضل بسیار معروف است. وصاف در بیدگل به شغل طبابت هم اشتغال داشت و خود را از احفاد امرای سامانی می دانست. وی در 1330ق در بیدگل وفات یافت و در حسینیه معروف به خانقاه مدفون است. او رساله مفصلی به نام چراغان در جغرافیای انسانی بیدگل نوشته که نسخه خطی آن به خط میرزا ابوطالب طباطبایی بیدگلی در میان کتب خطی ملکی معاون الدوله غفاری موجود است.

نوذری(1315-1384‌خ.)، منوچهر [ نویسنده، بازیگر، دوبلور، کارگردان سینما و تلویزیون ]

بزرگان کاشان
منوچهر نوذری متولد 1315، فعالیت هنری خود را از سال 1332 به عنوان دوبلور در رادیو آغاز کرد. او سینمای حرفه ای را سال 1341 با بازی در فیلم «لاله آتشین» به کارگردانی محمود نوذری و هوشنگ لطیف پور آغاز کرد و با ساخت فیلم «ایوالله» نخستین تجربه اش در کارگردانی را مقابل دوربین برد. نوذری در دهه 1350 با مهاجرت به مصر فیلم « الو من گربه هستم « را ساخت و پس از بازگشت به ایران برنامه پر مخاطب «صبح جمعه با شما» را کارگردانی کرد. نوذری برادر محمود نوذری (کارگردان و فیلمبردار) و پدر ایرج نوذری (بازیگر سینما و تلویزیون) می باشد. او در 16 آذر 1384 به دیدار حق شتافت.