پورتال شهر مجازی کاشان

آریان‌پور، امیرحسین [ استاد دانشگاه – جامعه شناس ]

در تهران میان خانواده‌ای لر تبار به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدارس تهران و گرمسار و اصفهان و متوسطه را در تهران به پایان برد و در سال ۱۳۲۱ وارد دانشگاه آمریکایی بیروت شد و در سال ۱۳۳۳ از آن دانشگاه در رشته علوم اجتماعی لیسانس گرفت و دوره تخصصی زبان انگلیسی را در شعبه خارجی دانشگاه کمبریج گذراند. 

در سال‌های ۱۳۲۳-۱۳۲۷ در رشته‌های فلسفه و علوم تربیتی و علوم سیاسی نیز موفق به دریافت مدارک کار‌شناسی شد و در سال ۱۳۲۹ دوره لیسانس زبان و ادبیات فارسی را گذرانید و در سال ۱۳۳۰ برای ادامه تحصیلات عالی در رشته علوم انسانی به امریکا رفت ولی پیش از دریافت مدرک دکتری ظاهراً به دلایل سیاسی از امریکا اخراج شد و پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۲۵ دانشنامه دکتری زبان و ادب فارسی و در سال ۱۳۳۱ دانشنامه دکتری فلسفه و علوم تربیتی را گرفت و در‌‌ همان سال به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و دو سال بعد به عنوان مدرس موسسه علوم اداری دانشکده حقوق و علوم سیاسی برگزیده شد و در سال ۱۳۳۶ به دعوت استاد بدیع الزمان فروزانفر به دانشگاه الهیات رفت و تدریس زبان انگلیسی دانشجویان آن دانشگاه به او واگذار شد. درسال ۱۳۴۱ به دانشسرای عالی منتقل شد و درسال ۱۳۴۳ رتبه دانشیاری یافت و در سال ۱۳۴۹ به رتبه استادی رسید و در سال ۱۳۵۹ از خدمت رسمی در دانشگاه بازنشسته شد. 

او در انجمن‌های گونا گون مانند انجمن ایرانی فلسفه و علوم انسانی وابسته به یونسکو، انجمن روان‌شناسی ایران و کانون نویسندگان عضویت داشت. از او آثار گو نا‌گونی برجاست که: فرویدیسم با اشاراتی به ادبیات و عرفان، متدولو‍‍‍‍‍‍‍ژی تحقیق و مآخذ‌شناسی، در آستانه رستاخیز، ترجمه آموزشگاههای فردا اثر جان دیویی، ترجمه جلد اول تاریخ تمدن، شرق گاهواره تمدن، و ترجمه سیر فلسفه در ایران اثر اقبال لاهوری از آن شمار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *