پورتال شهر مجازی کاشان

سلامت خانواده

چند نکته تغذیه ای مفید برای حفظ سلامت خانواده
 
راه دوری نروید. فقط به اختلاف میزان سلامتی دو نسل گذشته ی خود نگاه کنید. تفاوتها در میزان سلامتی و طول عمر این دونسل؛ مساله ای آشکار است. شاید بالاتر بودن میزان سلامتی و شادکامی  پدربزرگها و مادربزرگهایتان را نسبت به نسل حاضر و حتی  نسل قبل از خود یعنی والدینتان را؛ مربوط به کم بودن دغدغه های زندگی، آب و هوای سالم، تغذیه ی سالم و تحرک بیشترپدر بزرگها و مادر بزرگها در زمان گذشته بدانید. همه ی اینها مواردی صحیح هستند ولی علی رغم پی گیری  ورزشهای مداوم توصیه شده و آموختن دانش تغذیه ی نوین، در مورد خودتان چه می گویید؟ میزان سلامتیتان در چه حداست؟ چه مقدار از درآمدهای سالیانه تان را صرف درمان می کنید؟
 

 با دقت بر تفاوت میزان سلامتی دو نسل گذشته ی قبل از خود مشاهده می کنید که پدربزرگها و مادربزرگهای ما یعنی کسانی که در در اواخر صده ی قبل به دنیا آمده و در دهه های اولیه صده ی سیصد زندگی می کرده اند؛ از میزان سلامتی  بیشتری نسبت به پدران و مادران ما که در اوایل این صده به دنیا آمده و اکنون در کنار ما سنین پیری یا میانسالی خویش را می گذرانند؛برخوردار بوده اند. این درحالیست که مردمان آن سالها انواع قحطی و دو جنگ بزرگ جهانی را هم پشت سر گذاشته اند و از استرسها و ناامنی ها و فقدانها و کمبودهای دوره و زمانه ی خود به هیچ وجه دور نبوده اند.

ولیکن شانس سلامتی و شادکامی بیشتر آنها حتی تا آخرین سالها و ماههای نزدیک به مرگ، در تقید ایشان در استفاده از مواد غذایی طبیعی و سالم ، و نحوه پخت و سرو غذا به صورت کاملا طبیعی و مفید بوده است:

روشهای صحیح طبخ غذا و شیرینی که نقش موثری در سلامت نیاکانمان  داشته است:

-اهمیت طبخ آرام غذا به مدت چند ساعت بر روی شعله ی کم

– استفاده از انواع روغنها و چربی های طبیعی در وعده های غذایی به جای روغنهای صنعتی

– استفاده از شیره خرما شیره انگور شهد توت و عسل به عنوان شیرین کننده در انواع کلوچه و کیک و حلوا به جای شکر.

– استفاده از نمکهای طبیعی دریا به جای نمکهای صنعتی که انواع و اقسام مینرالهای مورد نیاز بدن را با خود به همراه داشته اند

– استفاده از ظروف غذای طبی در طبخ غذا نظیر ظروف روی (روحی) و ظروف مسی که با قلع سفید شده بودند و عناصر صددرصد مورد نیاز بدن را از این طریق به صورت روزانه و در میزان بسیار کم به بدن تزریق می کرده اند.

– عدم مصرف و وابستگی به چای سیاه و در عوض؛ مصرف انواع چای ها ی مفید و طبی نظیر چای بادرنجبویه، چای نعنا، چای پونه، چای دارچین، چای بهارنارنج، به جای چای سیاه

 -عدم مصرف ظروف آلومینیومی و پلاستیکی در پخت و سرو غذا

 اکنون جای اینها را لزوم مصرف مداوم قرصهای مکمل غذایی حاوی روی و مینرالهای دیگر و قرصهای چربی ماهی و امگا سه گرفته است…استرنسیوم به دلیل عدم امکان دسترسی بدن از طریق استفاده از ظروف مس قلع اندود؛ از سیستم غذایی حذف گردیده است و این امر منجر به شیوع پوکی استخوان در قسمت اعظمی از جامعه شده است. زیرا استرانسیوم یا قلع  از عناصریست که علاوه بر لزوم مصرف  ویتامین Dدر کنار کلسیم، وجود آن  نیز  به میزان بسیار اندک برای جذب کلسیم لازم است و در صورت عدم دسترسی بدن به آن،حتی در صورت مصرف بالای کلسیم،در شیر و لبنیات؛ بدن قادر به جذب کامل کلسیم  و جلوگیری از بروز یا درمان پوکی استخوان  نخواهد بود.

 

اهمیت پخت غذا درظروف سالم:

چنانکه گفته شد، اهمیت استفاده ی ظروف روحی(از جنس روی خالص) در تامین روی مورد نیاز بدن برای رشد طبیعی مو و ناخنهاست واهمیت استفاده از ظروف مسی قلع اندود؛ در تامین استرنسیوم مورد نیاز بدن برای جذب کامل کلسیوم و جلوگیری از پوکی استخوان است. این درحالیست که امروزه ظروف آلومینیومی و تفلون جایگزین ظروف قدیمی شده اند و هریک مضرات قابل مشاهده ای را بر سیستم دفاعی و عصبی ما داشته اند. کثرت استفاده از آلومینیوم به دلیل طبخ غذا در این ظروف، منجر به بالا رفتن میزان آلومینیوم بدن در حد سمی و تاثیر گذاری بر سیستم عصبی و ایجاد بیماری آلزایمر- بیماری عصبی حادی که در اثر افزایش الومینیوم در بدن پدید می آید- در بسیاری از افراد شده است.

با توجه به موارد عنوان شده،توصیه می شود حتی اگر از مصرف ظروف مسی برای طبخ غذا استقبال نمی کنید، حتما یک عدد شیرجوش کوچک مسی با روکش داخلی قلع تهیه کنید و شیر روزانه تان را در آن جوشانده و مصرف کنید تا کلسیم ترکیب شده با استرانسیوم (قلع) به راحتی در بدن جذب شده و تا حد زیادی از احتمال  بروز پوکی استخوان در افراد خانواده  بکاهید.

*

اهمیت نوع روغن استفاده شده درطبخ غذا، برمیزان سلامت خانواده:

 یکی از ساده ترین راههای بازگشت به سلامتی نسلهای پیش؛ تغییر در رویه پخت و سرو غذا در استفاده مواد اولیه و مواد چاشنی در تغذیه است: به طور مثال، روغن ها، و شیرین کننده ها .

با وجود اینکه قسمت اعظمی از سوخت  ماهیچه ها و عضلات بدن انسان با مصرف چربی و روغن تامین می شود؛ متاسفانه در سیستم پخت و سرو غذا به نوع و نحوه مصرف این ماده ی غذایی حیاتی توجه چندانی نمی شود. در بسیاری از رژیمهای غذایی کم کالری چربی، و بالاخص چربی و روغنهای حیوانی به دلیل میزان بالای کالری از سیستم غذایی حذف و یا محدود می شود. این روند تغذیه به دلیل حذف چربی از سیستم غذایی قادر به سوخت رسانی به عضلات و ماهیچه ها نیست و اگر با ورزش مداوم که منجر به سوخت چربی های بدن برای استفاده ی عضلات و ماهیچه ها از آن می شود؛ همراه نباشد، عدم سوخت رسانی به ماهیچه ها در کنار بی تحرکی؛ به دلیل عدم تغذیه ی بافت عضله به سرعت منجر به آتروفی و از بین رفتن بافت ماهیچه ای  می شود. نتیجه ی امر؛ شل شدن ماهیچه ها و به تدریج کوچک شدن آنهاست. درصورتیکه با قطع رژیمهای لاغری؛ دوباره بافت چربی در بدن تجمع پیدا می کند و جای بافت ماهیچه ای از بین رفته  را نیز می گیرد.

 از آنجا که سوخت ماهیچه های بدن از جمله ماهیچه های قلب؛ چربی و روغن حیوانیست؛ مشاهده شده که استفاده از روغنهای طبیعی حیوانی در فراورده های لبنی نظیر کره و خامه و شیر و ماست پرچرب به جای محصولات کم چرب،در کنار استفاده از روغنهای طبیعی دیگر نظیر روغنهای زیتون و کنجد،کره و روغن کوهان شتر و جربی دور شکم گاو و چربی گوسفند  در پخت غذاها،  به جای روغنهای  صنعتی در پخت غذا، توسط بعضی از روستاییان و شهروندان؛ آنها را در وضعیت سلامت قلبی و جسمی  بسیار بالاتری نسبت به دیگران قرار داده است.

– چربی دور شکم گاو علاوه بر اینکه روغن بسیار ارزشمندی برای طبخ غذاست ؛ نقش بسیار ارزشمندی  در معالجه ی امراض کبدی حتی سیروز کبدی ایفا می کند.

– روغن زیتون علاوه بر ارزش غذایی شناخته شده، نزدیک ترین نوع چربی به بافت کلاژن در پوست بوده و استفاده از آن علاوه بر اصلاح عملکرد گوارش و جلوگیری از امراض روده ای ، آسیبهای ناشی از پیری و چروک پوست را به تاخیر می اندازد. این نوع روغن به دلیل حساسیت در برابر حرارت نباید در سرخ کردن مورد استفاده قرار گیرد.

– روغن کنجد روغن  گرمیست که استفاده از آن برای سرد مزاجان توصیه می شود و در درمان انواع بیماری هایی که از سردی طبیعت و مزاج ناشی شده است؛ نظیر انواع سردردهایی که از پشت سر آغاز می شود(سردردهای بلغمی) رماتیسم سرد، ورم مفاصل،سستی و ضعف و خواب آلودگی و افسردگی و کمبود انرژی و خستگی مزمن،کمک کننده است.

– خامه و کره حیوانی، چربی های حیوانی نظیر روغن کوهان شتر که روغنی کاملا بی بوو مناسب پخت و پز است، یا در صورت عدم امکان دسترسی، استفاده از   دنبه و پیه گوسفند برای تهیه روغن در غذا؛ مناسب ترین سوخت مورد استفاده توسط عضلات و ماهیچه های بدن را تامین می کنند که ضمن تاکید بر لزوم استفاده صحیح و پرهیز از زیاده روی در استفاده؛ مصرف آنها در حد روغن معمول غذا و به جای انواع روغنهای صنعتی موجود در بازار، جهت عملکرد صحیح قلب و ماهیچه ها و جلوگیری از ایجاد رسوب در دیواره رگها، توصیه می گردد.

لزوم جایگزین نمودن شیرین کننده های طبیعی به جای مصرف شکر:

در تحقیقات جدید به خاصیت اعتیاد آور مصرف شکر، اشاره شده است. بسیاری از متخصصین علوم تغذیه نیز از شکر به عنوان ماده ای سمی در تهدید سلامتی بدن یاد کرده اند. با این وجود، جایگزین نمودن مصرف شکر با انواع شیرین کننده های دیگر، به صورت خالص باعث تغییر در طعم دلخواه آنها می شود که به مذاق افراد، دلپسند نیست.

ولیکن مصرف  شیرین کننده های طعم دار طبیعی نظیر شیره خرما و شیره انگور، در بسیاری از کیکها و کلوچه ها و شیرینی ها  علاوه بر  بهبود طعم؛ خاصیت غذایی آنها را نیز تا حد زیادی بهبود می بخشد. برای اطلاع از خاصیت غذایی شیره خرما یا شیره انگور و شهد توت کافیست نگاهی به سایتها و کتابهای تندرستی بیندازید. کمترین تاثیر این تغییر روش در طبخ شیرینی ها و کیکها و کلوچه ها و استفاده از این شیرین کننده های طبیعی؛ جلوگیری از کم خونی در بدن اطفال، افزایش انرژی طبیعی در افراد کهنسال، جلوگیری از سپیدی زودرس مو و به طور کلی حفظ جوانی و شادابی و سلامت پوست و مو در سایر اعضای خانواده است.

 

لزوم استفاده از نمک طبیعی:

در نسلهای گذشته نیاز عمده نمک غذایی از سنگ  نمکهای طبیعی در کویر و یا نمکهای دریایی تهیه می شد. این نوع نمکها علاوه بر تامین طعم مورد نیاز در غذا، بدن را از لحاظ نیاز به انواع مینرالها ی مورد نیاز بدن نظیر منیزیم نیز تامین می کردند. چنانکه می دانید؛  کمبود مینرالها در بدن منجر به ضعف سیستم ایمنی و ضعف اعصاب و در نهایت بروز حالات عصبی در فرد؛ نظیر رعشه و لرزش دستها می شود. از اولین نظریه هایی که سیستم استفاده از نمک صنعتی به جای نمک طبیعی را در جامعه ایران رواج داد؛ اپیدمی بیماری گواتر بود. این بیماری به دلیل کمبود ید در بدن ایجاد می شود و سنگ نمکهای طبیعی که از مناطق کویری استخراج می شدند و برای مصارف تغذیه ای توزیع می شدند؛ فاقد این عنصر در سطح لازم بود. رواج این بیماری منجر به اتخاذ تصمیماتی برای اصلاح نمک تغذیه ای و افزودن مکمل ید به آنها و تبلیغ و ترویج مصرف این نوع نمکهای فراوری شده به جای سنگ نمک طبیعی در طبخ غذا گردید. به مرور، نمکهای صنعتی جای نمکهای طبیعی را در سیستم تغذیه کشور گرفتند و حتی نمک دریا هم که دارای کلیه مینرالهای مورد نیاز بدن و از جمله ید می باشد، از سیستم غذایی کشور حذف شد.

 در زمان حاضر، تبلیغ و ترویج استفاده از نمک تصفیه شده ای که NaCl تقریبا خالص بوده و فاقد هرگونه مینرال می باشد، موجب رواج انواع بیماریهای عصبی و ضعف سیستم ایمنی در  افراد شده است.

  رواج استفاده از نمکهای طبیعی دریا به جای نمکهای صنعتی  که انواع و اقسام مینرالهای مورد نیاز بدن را با خود به همراه دارند و بررسی انواع مینرالها و سطح مورد نیاز بدن به هر یک از آنها تا حدود زیادی می تواند به سلامت عصبی و روانی خانواده و جامعه کمک کرده و درنهایت افراد را از وابستگی به انواع قرصهای مکمل مینرالی و یا داروهای عصبی برهاند.

لزوم تجدید نظر در مصرف مداوم چای:

چنانکه پزشکان طب سنتی اعتقاد دارند؛ مصرف زیاد چای سیاه منجر به بالا رفتن سودا در بدن و بروز بیماریهای سوداوی در افراد  می شود.  یکی از آثار و پیامدهای بارز وابستگی به چای، تیره شدن  دور چشمها ، ضعف اعصاب و بروز سردردهای حاد در اثر عدم نوشیدن چای در زمانهای مشخص است. در صورتیکه مصرف چایهای جایگزین؛ نظیر چای بادرنجبویه، چای بابونه، چای دارچین، چای بهارنارنج، چای پونه و چای نعنا، علاوه بر دارا بودن تنوع و طعم خوشگوار برای ذائقه، تاثیرات شگرفی در افزایش سلامت طبیعی بدن دارد. به طور مثال، مصرف دم کرده ی چوب دارچین یا چای دارچین باعث تنظیم ترشح انسولین در بدن و جلوگیری از ابتلا به دیابت می شود. مصرف دم کرده بادرنجبویه به صورت چای، باعث تنطیم سیستم عصبی بدن و جلوگیری از بروز افسردگی می شود. چای پونه و چای بابونه باعث جلوگیری از بروز عفونت در بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن شده و همچنین باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش می شود.

 پژوهشگر :

راشین گوهرشاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *