پورتال شهر مجازی کاشان

حکایت من و شاطرحسین کبیر!

به مناسبت سالروز تولد استاد عباس خوش‌عمل کاشانی:
حکایت من و شاطرحسین کبیر!

*پورتال خبری کاشان / سعید سلیمانپور ارومی : دی‌ماه سالروز تولد یکی از شاعران و ادیبان قدرندیدۀ معاصر است.

دی‌ماه سالروز تولد یکی از شاعران و ادیبان قدرندیدۀ معاصر است.

استاد عبّاس خوش عمل کاشانی یا همان «شاطر حسین» معروف گل آقا، از آن شاعران و طنزپردازان کهنه کار است. او در کنار اینکه شاعر بسیار خوبیست، شعرشناس و منتقد برجسته‌ای نیز محسوب می‌شود.

بسیاری از معروف ترین شاعران این روزگار- و غیرمعروف هایی چون من!- مدیون تشویق های اویند و زمانی که نوجوان و جوان بودند شاطرحسین- که مشاور ادبی مجله جوانان امروز بود-شعرهایشان را چاپ کرده و به آنها میدان داده‌است. خوش‌عمل آن روزها در صفحه ادبی «جوانان امروز»با کسی تعارف نداشت و اینکه فکر کند چون مخاطبان مجله جوانند،باید از آنها الکی تعریف کند تا قلبشان نشکند، در مرام او نبود! چه بسا جوانانی که به تشخیص و اظهار نظر صریح او که:« در شعر به جایی نخواهی رسید!» شعر و ادبیات را رها کردند و الساعه تاجر و سرمایه‌دارند و مانند او به فکر عقب افتادن قسطها و در غم پرداخت فیش آب و برق و گازشان نیستند و صدالبته برای همین نیز به جان ایشان دعا می‌کنند!

به یاد دارم که ایشان در بخش «مشاور ادبی» بهترین تعریفشان این بود که «طبع قابل پرورشی داری» یا فوق فوقش «طبع خوبی داری» که البته همین‌ها هم حکم کیمیا را داشت! حالا تصور کنید که نوجوانی ۱۷ ساله برای اولین بار برای او شعر فرستاده باشد و او در کنار نقد شعرش، برایش نوشته باشد «طبع بسیار روان و استعداد خوبی دارید و به آینده‌ شما امیدوارم» و «با اینکه سنتان کم است اما خوب می‌سرایید». میزان تشویق شدن آن نوجوان را می‌توانید برآورد کنید!

اما الساعه سوال این است که: حالا بعد از گذشت ۲۷ سال از آن روزگار آیا آن نوجوان دیروزی توانسته‌است به امیدواری او جوابی در خور بدهد یا نه، امید او را ناامید کرد‌ه است! سوالی که البته آن را باید خود مشاورادبی جواب دهد!

سالروز تولد استاد خوش عمل مبارک، تنشان سلامت و دلشان شاد و سابه‌شان همواره بر سر ادبیات این مرز و بوم مستدام ان شاءالله

ای نثر تو شکر، ای نظم تو عسل
سهمی به ما بده زین هردو لااقل!

مرغان خوش‌نوا توی کلاستان
این قول خوانده‌‌است آن دیگری غزل!

گفتم به بلبلان: استادتان که بود؟
گفتند یکصدا: عبّاس خوش‌عمل!
*بوالفضول‌الشعرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *